Malta’da Ne Yapılır? Nereye Gidilir?

0
938 Okunma
malta seyahat rehberi

Güney Avrupa’da küçük bir ülke: Malta Seyahat Rehberi

Bu her mevsim sıcak küçük ülke, 3 takım adadan oluşur. Gozo, Comino ve Malta. Bunların içinde en büyüğü ve en kalabalık nüfusu olanı Malta’dır. Zamanında bir İngiliz sömürgesi olan Malta’nın resmi dili İngilizce ve Maltaca’dır. Sömürgeden dolayı trafik İngiltere’de ki gibi ters taraftan akar. Başkenti La Valetta’dır. St. John şövalyeleriyle ünlüdür. Hatta Valetta şehri ismini şövalyelerin ustası Parisot De la Valetta’dan almıştır.
Halk gelirlerini turizm den sağlar.Özellikle yurt dışından dil eğitimine gelen gençlere kapılarını açar.

En iyi dil okullarından biri olan EC Malta, şehrin en hareketli yerlerinden biri olan St. Julians da yer almaktadır. Öğrenciler genelde okulun yurdu olan Carlton Residence da konaklar. Ancak başka konaklama seçenekleri de mevcuttur. 2007 senesinde ülkenin para birimi Malta lirası idi, 2008 de Maltanın Avrupa birliğine katılmasıyla Euro ya geçildi. Malta çok küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen hem eğitim hem de eğlenmek için ideal bir yer. Malta’yı gezmek isterseniz iki saat içinde her yeri görmeniz mümkün.

Valetta antik duvarları ile Büyük Malta Limanı’nda Gün Doğumu…

Alışveriş yapmak için şehrin başkentini seçmelisiniz. La Valetta’da hemen hemen here mağazayı rahatlıkla bulabilirsiniz. Sliema Malta’nın diğer bir şehri. La Valetta ile St.Julians’ın ortasındadır. Bu üç şehir bir birine o kadar yakındır ki üç şehri yaklaşık bir saate yürüye bilirsiniz. Bu çevrede çok sayıda pub ve restoran bulunur. Malta’nın yerel içkisi olan Frengelico’yu mutlaka denemelisiniz. Sabahları sahil boyunca yürüyüşünüzü yapabilir kahvenizi içebilirsiniz.

Malta’ya gitmişken tarihi sarı otobüslere mutlaka bilmelisiniz. Otobüsler çok ucuz ve şehrin hemen her bölgesine gider. Ayrıca bu ülkede trafik sıfır denecek kadar azdır. Otobüsler çok yavaş gider ancak caddeler o kadar keyiflidir ki yaptığınız yolculuk hiç bitmesin istersiniz. Otobüsten inerken basmak için bir düğme aramayın, tavandan gerilmiş ipi çektiğinizde, ipin ucundaki zil çalar ve inmek istediğinizin belirtisidir. Biletlerinizi asla kaybetmeyin çünkü görevliler bazen kontrol edebiliyor. Taksiler pahalıdır ancak taksilerle pazarlık yapa bilirsiniz.

Eğlence diyince ilk akla gelen St. Julians’tır. Pachaville diye adlandırılan bölge Malta’nın en ünlü eğlence mekânlarının bulunduğu bölgedir. 20 adımda bitecek kadar dar ve küçük bir sokaktır ancak eğlencesi o kadar büyük ve çeşitlidir ki kendinizi dünyanın en büyük eğlence şehrinde sana bilirsiniz. Yan yana ve karşılıklı sıralanmış birçok barlar bulunur. Native ve Fiego en ünlü ve en popüler gece kulüpleridir. Türk öğrencilerinde çok miktarda de tercih ettiği bir yer olduğundan dolayı Serdar Ortaç ve Demet Akalın şarkıları duyar iseniz şaşırmayın J . Pachavill’e gitmişken Metro’nun önünde kaldırımlarda oturup biranızı içmeyi de unutmayın. Burası aslında bir markettir ancak Malta halkı ve tüm öğrencilerin buluşma noktasıdır. Ortam çok sıcaktır ve herkesle hemen arkadaş ola bilirsiniz.

Pachaville’ın bitişinde büyük bir alış veriş merkezi bulunur. Biraz daha aşağıya indiğiniz de denize gire bileceğiniz bir koy karşınıza çıkar.

Festival zamanın mutlaka Gozo’ya gitmelisiniz. Comıno adası ise genelde yazın denize girmek için tercih edilir. Kış aylarında hayat yoktur.

Mdina Malta’nın tarihi yapısıyla ünlü bir şehridir. Kısa bir otobüs yolculuğya rahatlıkla ulaşa bilirsiniz. İki kişinin yan yana zor geçebileceği dar sokakları mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Tarihi yapısı bozulmamış evler, kiliseler ve şövalyeleri ile gerçekten görülmeye değer bir şehirdir. Mdına ya gitmişken tepede bulunan Cafesinden Malta’nın eşsiz manzarasını izlemeniz mümkün.
Yukarıda bahsettiğim, Carlton Resıdence’nın hemen önünden de denize gire bilirsiniz ayrıca burada bulunan restoranda mutlaka Malta pizzasını ve şarabını tatmalısınız.

Malta’dan günü birlik olan Sicilya turlarına katıla bilirsiniz, feribotla iki saatlik bir mesafededir.

Bir de bu adada âşık olursanız inanılmaz bir deneyim yaşayacağınız kesin. Kasımda aşk başka mıdır bilinmez ama Malta’da aşk kesinlikle başkadır:)
Eğer Malta’yı görmediyseniz bir an önce biletinizi alın unutulmaz ve eğlenceli dakikalar sizi bekliyor…

İyi eğlenceler dilerim…

pinkolata

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here