Döküm Granit Tava’da Yeni Dönem: Alüminyum Döküm Tavalar

0
4.280 Okunma
döküm granit tava

Az çok yemek yapmayı bilen bay/bayan herkes bilir ki bir eti pişirmek istediğinde önce mühürlemek gerekmektedir. Bilmeyen arkadaşlara belirtmek gerekirse mühürlemek kızgın yağda etin her iki yüzünü de iyice kızartmak anlamına gelir. Bunun yapılmasının sebebi etin kurumasını engellemek ve içindeki suyun dışarı sızmasını önlemek içindir. Daha sonra kısık ateşte eti pişirerek keyfinize göre de baharatlar serperek afiyetle yiyebilirsiniz.

Buraya kadar ki kısma herkes genelde hakim ama bu işlemi uygulamak için kullanılacak tava hangisi olmalı,sorunun yanıtı ise DÖKÜM granit tavadır. Malzemesi demir olan bu tavalarda yıllardır bu işlemler uygulanmakta ve genel olarak kullanıcılar da demir döküm tavaları bilmektedir.

 

Son zamanlarda döküm ürün malzemelerinde Alüminyum Döküm ürünler yer almaya başlayınca bende bu ürünü merak ettim ve aldım. Fiyat olarak demir dökümden daha ucuz .. Ayrıca iç kaplama kalitesi de çok daha iyi görünüyor. Biraz yorumlara bakınca demir döküm ürünlerin içindeki kaplamanın herhangi bir ufak düşme durumunda iç kaplamasının attığını keşfettim. Bu durum Alüminyum döküm tavalarda görülmüyor.

Ayrıca demir döküm tavalar taşınmayacak kadar ağır.. İnsan 1 kere heveslenip alır sonrasında kullanmayı istemesi bayağı zaman alır. Yıkanma olayı ise acayip dert. Oysaki Döküm Alüminyum tavalar daha hafif ve temizlik açısından çok daha pratik.

 

Mağazaları gezdiğimde iki çeşit döküm granit tava şeklinin olduğunu gördüm .Birincisi yuvarlak , ikincisi kare ..Kare olan döküm granit tavalar daha çok ızgaraya uygun şekilde bir iç doku yapılmış. Izgara yapacaklar için inanılmaz güzel. Evde ızgara keyfi yapmak isteyen aşçılarımıza harika bir yardımcı:))

İşin açıkcası ikisiyle de yapılan et çok lezzetli oluyor. Ama sanırım bundan sonra kullanacağım tava Döküm Alüminyum olacak.

Not: Taç markasının döküm granit kare tavasını aldım . Bilginize 🙂

pinkolata

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here